در سال های اخیر خرید خانه در استانبول افزایش چشمگیری پیدا کرده است، دلیل آن هم اخذ اقامت از طریق خرید ملک در این کشور می باشد که یک از آسانترین راه های اخذ اقامت میباشد و به نوعی هم سرمایه گذاری در این کشور میباشد که باعث حفظ ارزش سرمایه میشود

موقعیت استانبول

استانبول را بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور می دانند. صنعت توریسم و گردشگری در این شهر رونق فراوانی داشته و نکته بسیار جالب درباره استانبول این است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخش دیگر در آسیا قرار گرفته است؛ این شهر در ساحل دریای مرمره واقع شده است و تنگه بسفر که دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می کند و دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می سازد، از وسط این شهر می گذرد. بخش غربی استانبول شبه جزیره تراکیه است که در قاره اروپا قرار گرفته و بخش شرقی آن شبه جزیره آناتولی است که در قاره آسیا واقع شده است. استانبول یکی از شهرهای کشور ترکیه است که کیفیت زندگی در آن جا بالا بوده و امکانات شهری خوبی دارد؛ از این رو بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت در این کشور را دارند، این شهر را برای زندگی انتخاب می کنند.

سرمایه گذاری در استانبول

پس از اصلاحاتی که در قانون شهروندی ترکیه در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت و مصوبات جدیدی که توسط وزارت کشور و وزارت محیط زیست صادر شد، هزینه های مالی و سرمایه گذاری در روند دریافت تابعیت ترکیه تا حد زیادی کاهش یافت. بنا بر قانون جدید، اتباع خارجی که در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و املاک و مستغلاتی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار خریداری نموده اند، می توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. اما تا سه سال اجازه ندارند ملکی که خریداری کرده اند را بفروشند.

به طور کلی می توان گفت مهم نیست در چه محله و منطقه ای اقدام به خرید ملک کرده اید؛ در هر صورت سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در استانبول به نفع شما بوده و برایتان سودمند است. بنا بر گزارشات بانک مرکز ترکیه می توان نتیجه گرفت که حتی سرمایه گذاری در بازار ملک سودآوری بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در ارز دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که در سه سال اخیر نرخ افزایش مسکن بسیار بیشتر از افزایش نرخ ارز بوده است.

ارزش ملک در بیشتر محله های استانبول روز به روز در حال افزایش است؛ البته در برخی محله ها نیز کاهش جزئی در قیمت ها مشاهده می شود. بیشتر موارد خرید ملک در استانبول به منظور سرمایه گذاری و دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه انجام می شود. با این وجود می توان گفت هر چه پیش می رویم خرید خانه ارزان قیمت در استانبول دشوارتر می شود. حتی قیمت خانه های دست دوم و قدیمی کلیه محله های استانبول نیز نسبت به سال های گذشته ۸ درصد افزایش یافته است.

از جمله محله های استانبول که بیشترین افزایش قیمت را داشته اند می توان به ایوپ (Eyüp) ، شیله (Şile) و باکرکوی (Bakırköy) اشاره کرد. در ایوپ قیمت هر متر مربع خانه ۱۹ درصد افزایش یافته و به ۴ هزار و ۸۵۴ لیر رسیده است. قیمت هر متر مربع خانه در شیله نیز با ۱۸ درصد افزایش قیمت، به ۳ هزار و ۷۵۰ لیر رسیده است. همچنین در باکرکوی نیز شاهد ۱۴ درصد اقزایش قیمت نسبت به سال های قبل بوده ایم.

قیمت خانه در استانبول

قیمت خانه در استانبول به موقعیت جغرافیایی، متراژ، نزدیکی به وسایل حمل و نقل عمومی و پارامترهای دیگر بستگی دارد. به طور کلی استانبول یکی از بهترین و در عین حال گران ترین شهرهای کشور ترکیه است. اما با این وجود شما می توانید خانه ای با قیمت مناسب در این شهر پیدا کرده و خریداری نمایید و این مسئله بیشتر از هر چیز به محله ای که شما اقدام به خرید خانه در آن جا می کنید ارتباط دارد.

به عنوان مثال بیلیک دوزو یا اسنیوت مناطقی در استانبول هستند که قیمت آپارتمان در آن ها به مراتب پایین تر از سایر مناطق بوده و ایرانیان زیادی نیز در آن جا ساکن هستند. شما می توانید در این مناطق با حدود ۲۴۰۰۰۰ لیر آپارتمان ۶۰ متری نوساز با سند دست اول خریداری کنید. در این بین بسیاری از ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند، خرید زمین یا آپارتمان های دست دوم در استانبول را ترجیح می دهند. اما اگر در شهرهای مرزی سکونت دارید و به دنبال خانه ارزان قیمت در ترکیه هستید، به جای خرید آپارتمان دست دوم در استانبول می توانید در شهر وان آپارتمان نوساز بخرید. قیمت خانه در شهر وان به مراتب از شهرهای دیگر ترکیه پایین تر است.

اگر مشکلی بابت هزینه پرداختی ندارید و به دنبال یک آپارتمان نوساز با امکانات مناسب در یکی از محله های خوب و درجه یک استانبول هستید، محله بشیکتاش یکی از بهترین گزینه ها است. این محله یکی از گران ترین و در عین حال پرطرفدارترین محله های استانبول بوده و حداقل قیمت خانه در این محله متری ۱۰۰۰۰ لیر می باشد. در این محله منطقه ای به نام ببک (Bebek) وجود دارد که از سایر نقاط بشیکتاش نیز بهتر بوده و متوسط قیمت خانه در این منطقه بالای متری ۴۰۰۰۰ لیر است. این منطقه که گران ترین منطقه ترکیه محسوب می شود، در بخش اروپایی استانبول و در کنار تنگه بسفر واقع شده است.


خرید خانه در استانبول

استانبول شهر اوراسیایی ترکیه و بسیار شلوغ و سرزنده است. این شهر تاریخ و مدرنیته را آمیخته و جذابیت آن را دو چندان کرده است. سرمایه گذاران خارجی برای خرید آپارتمان در ترکیه بسیار تلاش می‌کنند. نکته جالب اینجاست که برخی از مجتمع‌های لوکس استانبول از مرکز شهر فاصله دارند اما این مورد هیچ چیزی از جذابیت آن برای مهاجران کم نکرده است.

در isanbul پروژه‌های بزرگی در حال اجرا برای ساخت و ساز هستند و بعضاً امکان خرید به صورت اقساطی یا وام بانکی دارند


هزینه زندگی در استانبول

قبل از این که برای اولین بار به استانبول بیاییم برخی از افرادی که با آنها دیدار کردیم به ما می‌گفتند که هزینه های استانبول ارزان است. بنابراین کاملا مطمئن بودیم که هزینه های زندگی در استانبول زیاد نیست. اما بعد از اینکه به اینجا نقل مکان کردیم و شروع به جستجوی یک آپارتمان کردیم و قسمت‌های مختلف شهر را بررسی کردیم، فهمیدیم که در واقع هزینه های زندگی در استانبول ارزان نیست. البته درک ارزان بودن به میزان درآمد شما و سطح زندگی شما بستگی دارد. اما به طور کلی برای داشتن یک زندگی راحت در استانبول، شما باید به همان اندازه که در بسیاری از شهرهای اروپا پرداخت می کنید، باید در اینجا هم هزینه کنید.

به طور متوسط شما برای هر شخص حداقل ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار نیاز دارید. این مقدار پولی است که برای داشتن یک زندگی راحت باید داشته باشید. در حالی که نیاز به محدود کردن خود در هیچ کاری نیست. این مبلغ برای تامین مسکن خوب، غذا، غذا خوردن گاه به گاه در بیرون و سرگرمی، خرید لباس، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، پرداخت هزینه برخی خدمات اولیه پزشکی و حتی در برخی موارد اجاره اتومبیل کافی خواهد بود.

در راهنمای زندگی در استانبول شما متوجه می شوید کسانی که زندگی نسبتا متوسطی را ترجیح می دهند قطعاً می توانند راهی برای هزینه کمتری پیدا کند. برخی از افراد حتی با درآمد ماهانه ۵۰۰ دلار در این جا زندگی می کنند. اما بیایید صادق باشیم هرچه پول کمتری داشته باشید توانایی پرداخت هزینه شما کمتر است.

درواقع استانبول گرانترین شهر ترکیه است همچنین یکی از مهمترین شهرهای جهان است که به نوبه خود آن را در مقایسه با سایر شهرها گران می کند. بنابراین نمی توانید انتظار داشته باشید که ارزان باشد. با این حال استانبول سرزمین تنوع و تضاد است به این معنی که هنوز هم می توان با بودجه محدود راه هایی برای زندگی در اینجا یافت.

مزایای زندگی در استانبول

یک مورد مهم برای راهنمای زندگی در استانبول و همچنین بزرگترین مزایای آن قطعاً آب و هوا است. در زمستان کمی برف می بارد و در اواخر پاییز کمی باران می بارد اما هرگز به طور غیرقابل تحمل سرد یا ناخوشایند نمی شود. در بیشتر قسمت های سال هوا آفتابی و گرم است. تنها دو ماه از سال که آن را دوست نداریم جولای و آگوست است. در این زمان گرما و رطوبت، تنفس را دشوار می کند همچنین تعداد زیادی پشه در اطراف وجود دارد.

یک مزیت دیگر به عنوان راهنمای زندگی در استانبول مهربانی مردم است. آنها مهمان نواز و آماده کمک هستند. اگر با مشکلی روبرو شوید، همیشه شخصی پیدا می شود که به شما کمک کند. شخص دیگری همیشه چای و میان وعده رایگان می دهد. مردم شما را به خانه ها، کافه‌ها و حتی زندگی خود دعوت می کنند.

استانبول شهر تقابل، آزادی و تنوع است. آسان است که در اینجا در میان جمعیت گم شوید و غیر قابل مشاهده شوید در صورتی که در یک شهر کوچک هرگز نمی توانید این کار را انجام دهید. غذاهای ترکی دلایل دیگری است که مردم اینجا را دوست دارند. در غذاهای ترکی هرکس می‌تواند غذاهای خوشمزه ای را برای سلیقه خود پیدا کند. گیاه خواران، گوشتخواران، دوستداران انواع شیرینی ها و کیک ها گزینه های زیادی در استانبول دارند.

برای خرید خانه در استانبول باید اطلاعات کافی در زمینه خرید ملک در ترکیه باید داشته باشید متاسفانه در سالهای اخیر به علت ناکافی بودن اطلاعات هموطنان عزیزمان سودجویانی پیدا شئه که با جلب اعتماد اقدام به کلاهبرداری کرده اند

خرید خانه در ترکیه راحت است به شرطی که یک وکیل یا کارشناس مجرب کنار شما باشد، مجموعه ناب هاوس با دارا بودن شبکه گسترده در ایران و ترکیه میتواند راهنمای شما در امر خرید خانه در استانبول و اخذ اقامت باشد.

شما هموطنان عزیز برای کسب اطلاعات زیاد در مورد خرید ملک در ترکیه میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید